Jak dbać o parapety wewnętrzne?

parapet wewnętrzny

Montaż parapetów wewnętrznych najczęściej wykonuje się przy wymianie okien, chociaż oczywiście nie jest to generalna zasada. Wymienione na nowe poprawiają wygląd pomieszczenia i wyglądają pięknie. Aby jednak tak było przez długi czas, o parapety wewnętrzne trzeba dbać. Każdy parapet wewnętrzny można bowiem przypadkowo zniszczyć albo choćby zarysować. Na pewno taki parapet wewnętrzny nie będzie już wyglądał atrakcyjnie. Jak dbać o parapety wewnętrzne?

Regularne mycie i zabezpieczanie

Oczywiście bardzo ważne jest regularne mycie parapetów. Osadza się na nich kurz, para wodna, z czasem więc mogą wyglądać na bardzo brudne. Przy parapetach lakierowanych i z materiałów podatnych na zarysowania, do czyszczenia nie należy używać żadnych mleczek, proszków ani też gąbek z szorstką nawierzchnią, bowiem używając takich rzeczy parapet można wyczyścić i jednocześnie porysować.

W przypadku parapetów drewnianych i lakierowanych, ale wykonanych z innych materiałów, wskazane jest regularne zabezpieczanie ich powierzchni. Sprawdzi się tu pasta z woskiem, nawet taka do mebli. Stworzy na parapecie ochronną warstwę, dzięki której brud będzie mniej przylegać, sam parapet zaś będzie dużo mniej podatny na zarysowania. Tutaj można znaleźć więcej szczegółów.

Stawianie rzeczy na parapecie lub siadanie na nim, może go zniszczyć

Warto zachować ostrożność przy stawianiu rzeczy na parapecie, a także przy siadaniu na nim. Nieumiejętne stawianie na parapetach roślin doniczkowych, ozdób lub innych rzeczy, może doprowadzić do powstawania zarysowań. W przypadku roślin doniczkowych i parapetów drewnianych trzeba też zachować ostrożność przy podlewaniu roślin. Woda, która wyleje się na parapet może – na przykład – doprowadzić do zniszczenia delikatnej warstwy lakieru.

parapet wewnętrzny

Problem może też się pojawić przy siadaniu na parapecie. Wiele osób to robi. Warto tego unikać, bowiem zbyt delikatny parapet, a także taki, który na znaczną odległość wystaje poza obrys ściany, może w tej sytuacji się skrzywić lub po prostu złamać. Taki wewnętrzny parapet na pewno będzie nadawać się wyłącznie do wymiany.