Jakie oświetlenie do pokoju dziecięcego wybrać?

oświetlenie do pokoju dziecięcego

Oświetlenie jest kluczowym elementem pomieszczeń, a szczególną uwagę należy na nie zwrócić w przypadku dobierania go do pokoju dziecięcego. Dzieci są szczególnie wrażliwe na światło. Zbyt intensywne, może je dodatkowo pobudzać zaś zbyt ciemne, po prostu utrudni im widzenie poszczególnych przedmiotów. Co więcej oświetlenie do pokoju dziecięcego nie może być po prostu nudne. Jak je dobrać?

Oświetlenie pokoju dziecięcego- zwróć uwagę na barwę

Wydawać by się mogło, że dobranie oświetlenia do pokoju dziecięcego (https://www.elampy.pl/lampy-do-pokoju-dzieciecego) nie jest zbytnio skomplikowane. Jednak nic bardziej mylnego. Pamiętajmy, że pokój dziecka jest przestrzenią wszechstronną i wielofunkcyjną. Dziecko nie tylko się tam bawi, ale także odrabia lekcje. Oznacza to, że do każdej z tych czynności potrzebny jest inny rodzaj oświetlenia. Jedna, niewielka lampa na pewno nie będzie więc wystarczająca. Najlepiej pokój jest podzielić na strefę relaksu, zabawy i nauki. Jak wiadomo, do odrabiania lekcji dziecko potrzebuje dość intensywnego światła, w tradycyjnym kolorze, które nie rozproszy jego uwagi. To samo powinno tyczyć się strefy relaksu. Jednak w części pokoju, która ma być przeznaczona na zabawę, możemy spokojnie dobrać oświetlenie o zmiennych barwach i różnym natężeniu światła.

Moc oświetlenia w pokoju dziecka

oświetlenie do pokoju dziecięcego

Równie ważna jak barwa, jest moc oświetlenia pokoju dziecięcego. Przy tym wyborze, warto przede wszystkim kierować się zdrowym rozsądkiem. Światło nocne powinno być możliwie najdelikatniejsze, a mocniejsze możemy zainstalować w przestrzeni wydzielonej na naukę. Jeśli pokój dziecka jest niewielki i ma np. 10 metrów kwadratowych to łączna moc oświetlenia powinna wynosić:

  • 3500K
  • 4000K
  • maksymalnie 4500K

Warto także wziąć pod uwagę rozstawienie mebli i ilość dodatków w pokoiku dziecka i na ich podstawie dopasować odpowiednie oświetlenie i jego moc.