Ościeżnice regulowane. Idealne do starszych domów

Ościeżnica regulowana

Montaż drzwi zawsze musi być poprzedzony zamontowaniem w ścianie odpowiednio dobranej ościeżnicy. Są do nabycia w wielu sklepach budowlanych i wykonane z różnych materiałów. Kupić można między innymi ościeżnice metalowe i drewniane. Jaka jest lepsza? Nie ma oczywiście konkretnej odpowiedzi, popularniejsze jednak są ościeżnice drewniane. Cenione między innymi za wygląd. Bardzo łatwo je zamontować.

Ościeżnice regulowane. Do starego domu najlepsze

W sprzedaży dostępne są ościeżnice stałe i ościeżnice regulowane (https://www.golddoor.pl/pl/menu/oscieznice-1006.html). Szukając ościeżnic do zamontowania drzwi w starym domu, od razu warto zrezygnować ze stałych. Ościeżnice stałe montuje się przede wszystkim w nowym budownictwie, gdzie ściany są określonej grubości. W starych domach jest z tym różnie. W wielu domach ściany są bardzo grube, dlatego ościeżnice stałe po prostu się nie nadają do montażu w takim miejscu.

Ościeżnica regulowana

Montaż ościeżnicy

Montaż ościeżnicy można wykonać samodzielnie, trzeba jednak pamiętać o tym, by zrobić to prawidłowo. Nigdy nie należy wmurowywać ościeżnicy w ścianę. Pod wpływem użytkowania drzwi, wilgoci w ścianach i naprężeń może ona bowiem z czasem ulec uszkodzeniu. Bardzo często w takiej sytuacji pojawiają się na przykład mikro pęknięcia. Zawsze ościeżnice należy montować przy pomocy pianki montażowej. Na początku konieczne jest jej ustabilizowanie klinami, potem zaś wypełnienie przerw pianką. Po wyschnięciu pianki, kliny można usunąć, następnie zamontować drzwi, a przestrzenie gdzie wystaje pianka zamaskować zaś listwami. Poprawnie zamontowana ościeżnica wygląda świetnie i umożliwia bezproblemowe zamykanie i otwieranie drzwi.