Meble do ogrodu – jaki stół i krzesła najlepsze?

Meble do ogrodu - jaki stół i krzesła najlepsze

W ostatnich latach wiele osób zaczęło patrzeć na własny ogród jak na dodatkowy pokój. Taras albo cichy zakątek wśród zieleni, stały się miejscem wypoczynku, spożywania posiłków, a także spotkań towarzyskich. Żeby spędzany ogrodzie czas upływał przyjemnie i wygodnie, warto postarać się o ładne, dobrej jakości meble.

Jaki stół ogrodowy z krzesłami?

Wiosenne słońce sprawia, że myślimy o tym, jak spędzać na dworze więcej czasu. I słusznie, świeże powietrze nie tylko jest przyjemne, ale także służy zdrowiu. We własnym ogródku można nie tylko wypoczywać, ale i wykonywać niektóre prace, zarówno domowe, jak i zarobkowe. Można nie tylko zjeść posiłek, ale i go przyrządzić. Przenoszenie jak największej liczby czynności na zewnątrz to jeden z najważniejszych trendów w urządzaniu ogrodów.

Co będzie potrzebne?

Kupienie jakiegokolwiek stolika i pierwszych z brzegu krzeseł, mogło sprawdzać się w przeszłości, ale miejsce, w którym spędza się dużo czasu, zasługuje na staranne zaplanowanie i zaaranżowanie przestrzeni. Przed wyborem stołu ogrodowego z krzesłami warto zastanowić się, do czego będą używane. Tylko do wypicia czegoś chłodnego i czasem kawy, czy do zjadania większości posiłków? Z rodziną, czy czasami i w szerszym gronie, z udziałem sporej grupki zaproszonych gości? Wyłącznie podczas wakacji, czy, jeśli tylko pozwoli pogoda, do późnej jesieni? Od tego przecież zależy i wielkość stołu, który trzeba wybrać, i ilość krzeseł, a także ich zdolność oparcia się niekorzystnym czynnikom atmosferycznym. Ciekawe propozycje stołów ogrodowych z krzesłami znajdziesz pod adresem https://meblostrefa.pl/pl/c/Stoly-i-krzesla-ogrodowe/210.

Tematem nie do pominięcia jest wybór miejsca, w którym staną te meble. Warto zadbać o ładny widok, ale miejsce, gdzie stawia się stół ogrodowy z krzesłami, powinno być także zaciszne, i zapewniać nieco prywatności. Osobnym zagadnieniem jest dobór akcesoriów, żeby stworzyć spójną wizualnie całość.

stół ogrodowy z krzesłami na domowym tarasie

Wygoda i jakość

Coraz częściej podkreśla się, że meble ogrodowe muszą być wygodne – co innego siedzieć na krześle godzinkę, a zupełnie co innego spędzić tam pół dnia na przykład pracując zdalnie, a później jeszcze zjeść obiad. Stół musi mieć odpowiednią wysokość i zapewniać miejsce na nogi. Fotele nie mogą być zbyt ciężkie.

Potrzebom użytkowników powinny odpowiadać surowce, które są bardzo różnorodne:

  • Wiklina i rattan – lekkie, pełne wdzięku plecionki, doskonałe do urządzenia ogrodu w stylu śródziemnomorskim. Nie są zbyt odporne na wpływ brzydkiej pogody, i nie mogą zimować na świeżym powietrzu.
  • Drewno: a) tropikalne – drewno tekowe, eukaliptus, czy akacja, są odpowiednie na najbardziej niesprzyjającą pogodę, i – dzięki wykorzystaniu drewna z rozbiórki ekologiczne. Jednak zwykle cena mebli z takiego drewna jest wysoka. b) polskie – tylko kilka gatunków (sosna, modrzew) zachowa urodę przez długi czas.
  • Metal, często łączony z technorattanem – bardzo solidne meble, a jeżeli są dobrze zaprojektowane – wygodne i stylowe. Żelazo, malowane proszkowo, wymaga schowania na zimę w osłoniętym miejscu, ale jest tańsze. Aluminium, chociaż droższe, może stać w ogrodzie cały rok.
  • Tworzywa sztuczne – niekiedy bardzo wysokiej jakości (w tym także z recyklingu), innym razem szybko ulegające zniszczeniu.

Dobrym pomysłem są składane krzesła (tzw. reżyserskie), a jeżeli stół ogrodowy z krzesłami mają stanowić dopasowany komplet, krzesła powinny dać się sztaplować, czyli składać jedno na drugim, żeby nie zajmowały dużo miejsca, gdy nie są potrzebne.