Montaż szuflad na prowadnicy – podstawowe kroki oraz informacje

szuflada na prowadnicy w salonie

Prowadnica szuflady to prowadnica z zestawem rolek. Montowana jest na górze lub na dole szuflady i zapewnia możliwość swobodnego wysuwania i dosuwania szuflady z lub do wnętrza naszego mebla (np. biurka, stolika nocnego czy też kuchennej zabudowy). W niektórych gotowych meblach, które kupujemy szuflady są już od początku umieszczone na szynie. Co jednak zrobić w sytuacji gdy mamy jedynie zestaw do samodzielnego przykręcenia? Nie należy panikować, ponieważ instalacja szuflady na prowadnicy nie jest tak skomplikowana jak mogłoby się wydawać na samym początku.

Prowadnica szuflady – co powinniśmy wiedzieć o tym rozwiązaniu?

Prowadnice szuflady są instalowane po to, aby ułatwić jej płynne wsuwanie i wysuwanie. Zazwyczaj są wykonane z drewna lub metalu, jednak możemy też znaleźć bardziej zaawansowane technicznie modele – pod linkiem https://www.belmeb.pl/akcesoria-meblowe/okucia/prowadnice.html znajdziesz współczesne prowadnice do szuflad oferowane przez uznanych producentów. Szuflady do samodzielnego montażu zazwyczaj dostarczane są ze wszystkimi częściami, które można łatwo złożyć postępując zgodnie z instrukcją producenta. W zestawie na pewno powinny znajdować się okucia (najczęściej będą to szyny o odpowiedniej długości), wkręty (do przykręcenia szyn do szuflady), a także rolki i elementy mocujące je na dnie lub boku szuflady. W sklepach meblowych jak Belmeb coraz częściej możemy też znaleźć nowoczesne systemy prowadnic do szuflad, które działają nieco inaczej, jednak ich montaż również nie powinien nastręczać wielu trudności. 

Nie taki diabeł straszny jak go malują – samodzielny montaż szuflady

Szuflady na prowadnicach są bardzo praktyczne i sprawdzają się w każdej kuchni, w każdym biurze i w dowolnym pomieszczeniu przeznaczonym do przechowywania różnych przedmiotów. W dzisiejszych czasach ich montaż jest dużo prostszy niż jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Nowoczesne narzędzia, materiały instruktażowe (schematy i instrukcje od producenta, tutoriale na YouTube czy poradniki jak ten) oraz wiedza na temat efektu, który chcemy osiągnąć (plus wiedza o zasadach na której działa konkretny model prowadnicy) pozwolą nam samodzielnie złożenie poszczególnych elementów zestawu w całość, która będzie działać i spełniać swoje funkcje.