Kuchnia to ważne pomieszczenie w każdym mieszkaniu. W nim spędza się znaczą część czasu, przygotowując posiłki, a nawet prowadząc życie rodzinne i towarzyskie. Dlatego warto zbadać o to była miejscem przyjaznym pracy, a jednocześnie eleganckim i nowoczesnym. Współczesne oświetlenie do kuchni potrafi odmienić każde wnętrze, nadając mu pożądany przez właściciela klimat. Planując remont nie należy zapomnieć o poprawnym doborze i rozmieszczeniu źródeł światła oraz włączników.
Oświetlenie do kuchni – co wybrać?
Odpowiednie światło jest potrzebne podczas prac kuchennych. W ten sposób nie tylko zwiększa się komfort wykonywanych czynności, ale też bezpieczeństwo operowania ostrymi narzędziami. Dlatego warto pomyśleć o głównym źródle światła, które oświetli całą powierzchnię. Będzie to najczęściej plafon albo żyrandol lub punkty świetlne. W tym ostatnim przypadku należy je rozmieścić równomiernie na całej powierzchni. Lampy magą być tradycyjne, wymagające żarówki lub ledowe. Ich konstrukcja daje więcej możliwości. W zależności od modelu można skorzystać ze sterowania zdalnego, zmieniać barwę światła lub ustawiać czas świecenia.
Oświetlenie do kuchni – doświetlenie miejsc pracy.
Uzupełnieniem kuchennego oświetlenia głównego są pomocnicze źródła światła. Montuje się je szczególnie tam, gdzie jest wykonywana praca, a więc w okolicach blatu, pieca. Często dodatkową lampę lub kinkiet umieszcza się nad stołem. Korzystając jedynie z tego oświetlenia, można stworzyć nastrojowy klimat. Inną propozycją jest użycie taśm LED. Taśmy ledowe z pewnością nie sprawdza się jako oświetlenie główne. Inaczej będzie w przypadku doświetlenia miejsc pracy. Można je wykorzystać do stworzenia oświetlenia dekoracyjnego. W każdy przypadku trzeba dobrać odpowiednią moc i barwę światła.