Regulowane futryny czy stałe – co wybrać do domu

Ościeżnica regulowana

Każdy, kto myśli o zakupie drzwi do domu, powinien wziąć pod uwagę wszystkie ważne aspekty konstrukcyjne. Przede wszystkim trzeba wybrać rodzaj i rozmiar futryn, które muszą być całkowicie dopasowane do warunków technicznych, a także do stylu mieszkania.

Jak zbudowane są futryny?

Futryn nie można kupić w komplecie ze skrzydłem drzwiowym. Są sprzedawane jako dodatkowy element do drzwi. Ich budowa jest bardzo prosta, składają się bowiem z dwóch pionowych stojaków i z dwóch elementów poziomych, czyli górnej belki nadprogowej i dolnej, czyli tzw. ślepego progu. Zawiasy osadza się przeważnie w części pionowej.

Z czego wykonane mogą być futryny?

Ościeżnice mogą być wykonane z różnych materiałów. Najczęściej są to materiały drewnopodobne, wykonane ze sklejki drewnianej, z płyty MDF lub PCV. Mogą być również metalowe, ze stalowej ocynkowanej blachy. Do produkcji ościeżnic używać można także profili PCW, wzmocnionych kształtownikami stalowymi.

Ościeżnice stałe – czym się charakteryzują?

Ościeżnice stałe to najprostsze futryny, które najczęściej montuje się w blokach. Sprawdzają się one w nowych budynkach, gdzie grubość ścian nie przekracza 10 cm. Trzeba zwrócić tu uwagę, aby przy montażu dopasować dokładnie wszystkie elementy. Szerokość stałej ościeżnicy jest niezmienna.

Ościeżnica regulowana

Regulowane futryny – jakie maja zalety?

Regulowane futryny montuje się wszędzie tam, gdzie ma się do czynienia ze ścianami o różnych, nietypowych grubościach (szczegóły sprawdź tutaj). Nie mogą one być cieńsze niż siedem i pół centymetra. Ościeżnice te są o wiele prostsze w montażu. Wyposażone są w opaski, które obejmują ściany z dwóch stron. Dzięki temu zyskuje się lepsze efekty wizualne.

Regulowane futryny mogą mieć różne wykończenia. Najczęściej jest to folia albo lakier. Folia ma tę wadę, że łatwo ją podrzeć, natomiast lakier, jeśli zżółknie, można odświeżyć poprzez pomalowanie na nowo.