Które podpory do pnączy będą najlepsze?


Pnącza mają swój urokliwy charakter. To dzięki nim można stworzyć m.in. naturalne zadaszenie, tajemnicze alejki w różnych, zielonych przestrzeniach. Może na efekt finalny trzeba nieco poczekać – ale jedno jest pewne – będzie się opłacać. Aby jedna móc wydobyć całościowy urok z tego typu roślin, potrzebne będą odpowiednie podpory. Obecnie, w sklepach, otrzymać można metalowe podpory do pnączy, a także te wykonane z drewna. Na co należy zwrócić uwagę, decydując się na zakupienie tego elementu na ogród?

Jakość wykonania

Niezależnie od tego, czy ktoś wybierze podpory wykonane z metalu, czy też z drewna – musi zwrócić uwagę na jakość wykonania. Im będzie ona lepsza, tym dłuższa będzie jego żywotność. W tej kwestii wygrywa metal, który na dodatek jest w stanie świetnie poradzić sobie z różnymi czynnikami atmosferycznymi.

Warto jednak sprawdzić, czy są one odporne na wilgoć. Tym bardziej że podpory przez okrągły rok znajdować się będą na dworze. Podobnie jak podpory drewniane, tak również metal, od czasu do czasu, może wymagać powtórzenia zabiegów konserwujących.

Należy wykonywać je z należytą dbałością, aby tym samym nie uszkodzić rośliny, która wspina się po niej, do góry.

Rodzaje podpór

Nie tylko ważny jest materiał wykonania, ale również sama konstrukcja i jej wielkość. Chyba najbardziej popularna jest kratka ogrodowa, która dedykowana jest do miejsc małych. Kratkę można postawić jedną lub nawet większą ilość, jeżeli tylko ktoś dysponuje miejscem.

Do wyboru jest również trejaż, który w swojej konstrukcji https://nettrading.pl/pergole-podpory-ogrodowe przypomina nieco płot, który połączony jest belkami. Nie można mylić trejaża z pergolą, która jest zupełnie inną, ale również bardzo solidną konstrukcją. To właśnie dzięki takim pergolom, jakie dostępne są w wersji drewnianej lub metalowej, można stworzyć tunele zielona na ogrodach.